PASEK POSTĘPU

Pytania i odpowiedzi
na najczęściej zadawane pytania dotyczące LSI2014

Tworząc konto użytkownika w systemie LSI2014 tworzymy konto użytkownika, a nie konto instytucji, firmy, Wnioskodawcy itp. Tworząc konto podajemy podczas rejestracji adres e-mail, login oraz hasło dla użytkownika, który będzie z danego konta korzystał. Ta sama osoba, dla której tworzone jest konto będzie się również podczas rejestracji podpisywała pod regulaminem systemu swoim podpisem kwalifikowanym bądź Profilem Zaufanym. Dopiero w dalszej części systemu tworząc Projekty, przypisujemy dany Projekt do konkretnego Wnioskodawcy. Użytkownik systemu LSI2014 może na jednym koncie posiadać Projekty dla wielu różnych Wnioskodawców.
Podana podczas rejestracji nazwa użytkownika (login) nie może być zmieniana przez Użytkownika, dlatego prosimy o przemyślane decyzje. Może istnieć konieczność przekazania nazwy Użytkownika innemu Użytkownikowi systemu LSI2014 np. celem podpięcia danego użytkownika do Projektu.
Po wyświetleniu w systemie LSI2014 komunikatu o poprawnej rejestracji w systemie użytkownik może od razu przejść do strony logowania. Otrzymanie maila z linkiem weryfikującym adres email oraz kliknięcie na ten link nie jest konieczne do tego, aby móc się zalogować w systemie LSI2014.
Nazwa (login) oraz identyfikator (ID) Użytkownika systemu LSI2014 widoczne są po zalogowaniu Użytkownika w systemie w pierwszej pozycji opcji Konto menu górnego jak również na belce dolnej systemu.
Pracownicy instytucji ogłaszającej konkurs jak również twórcy systemu LSI2014 nie mają możliwości sprawdzenia hasła Użytkownika, ponieważ jest ono zapisane w bazie danych systemu LSI2014 w sposób zaszyfrowany uniemożliwiający jego odczytanie, dlatego jedyną możliwością w przypadku zapomnienia hasła przez Użytkownika jest jego zmiana na nowe poprzez opcję Przypomnij login i hasło: link.
Twórca projektu automatycznie otrzymuje uprawnienie administrator. Nie ma konieczności nadawania mu tego uprawnienia. Może istnieć jedynie potrzeba zwiększenia uprawnień dla twórcy tj. nadania mu uprawnienia sygnatariusz tak, aby twórca mógł się podpisać pod pakietem z dokumentami.
Jeżeli jakiś Użytkownik systemu posiada różne uprawnienia nadane w ramach danego Projektu system wybierze z pośród wszystkich przypisanych mu uprawnień to najwyższe i z takim uprawnieniem będzie on mógł dokonywać zmian w ramach danego Projektu.
  • Obserwator – ma dostęp do wszelkich danych i dokumentów Projektu, jednak nie może tworzyć, modyfikować lub podpisywać żadnych dokumentów, pakietów czy danych Projektu. Nie może też nadawać uprawnień do Projektu innym Użytkownikom LSI2014.
  • Edytor – podobnie jak "obserwator" ma dostęp do wszelkich danych i dokumentów Projektu, jednakże dodatkowo może tworzyć i modyfikować dokumenty w Projekcie. Nie może tworzyć ani podpisywać pakietów dokumentów w ramach Projektu. Nie może też nadawać uprawnień do Projektu innym Użytkownikom LSI2014.
  • Menedżer – widzi wszystkie dane Projektu, może tworzyć i modyfikować wszelkie dokumenty, dane i pakiety w ramach Projektu. Może składać dokumenty w instytucji i przekazywać je do podpisu, jednakże sam nie posiada uprawnień do podpisywania pakietów dokumentów w ramach Projektów. Nie może też nadawać uprawnień do Projektu innym Pżytkownikom LSI2014.
  • Administrator – posiada wszystkie uprawnienia "menedżera", jednakże dodatkowo może nadawać dowolne uprawnienia do projektu innym użytkownikom LSI2014. Tym niemniej, "administrator" nie posiada uprawnień do podpisywania pakietów dokumentów w ramach Projektów.
  • Sygnatariusz – najwyższy poziom dostępu, posiada wszystkie możliwe uprawnienia w ramach Projektu, łącznie z podpisywaniem pakietów dokumentów w ramach Projektów.
Aby wnioskodawca mógł zachować pełną kontrolę na swoimi projektami to on powinien być twórcą projektów w systemie LSI2014, natomiast pozostałym osobom zaangażowanym w projekt powinien nadać niezbędne dla nich uprawnienia. Przykład. Prezes firmy X chce złożyć wniosek w ramach ogłoszonego konkursu. Jako osobę odpowiedzialną za ten projekt powołuje pracownika XP swojej firmy. Wniosek będzie tworzyła firma zewnętrzna K specjalizująca się w tego typu pracach. W firmie K nad wnioskiem będzie pracowało dwóch pracowników KP1 oraz KP2. Struktura uprawnień w takim Projekcie:
  • Pracownik XP odpowiedzialny za ten Projekt tworzy go w systemie LSI2014, automatycznie otrzymując uprawnienia administratora (nie ma konieczności ich nadawania tego uprawnienia)
  • Prezes firmy X otrzymuje nadane przez pracownika XP uprawnienie sygnatariusz, czyli uzyskuje możliwość podpisywania pakietu jak również pełną kontrolę nad tym Projektem.
  • Pracownicy KP1 oraz KP2 otrzymują uprawnienie edytor nadane im przez pracownika XP, które pozwala im na tworzenie wszelkich dokumentów w ramach Projektu, ale nie pozwala na tworzenie pakietów oraz ich składanie.
Przedstawiona w przykładzie propozycja zarządzania projektem jest tylko przykładem i nie jest to jedyna możliwość nadania uprawnień do projektu w systemie LSI2014. Każdy z wnioskodawców może zarządzać uprawnieniami w ramach swoich projektów zgodnie ze swoją polityką i zasadami.
Należy pamiętać, że nadanie uprawnień do Projektu innym Użytkownikom systemu wymaga posiadania przez nich konta w systemie LSI2014.
Aby wycofać złożony w IOK projekt należy stworzyć dokument zawierający prośbę o wycofanie projektu oraz wszystkie niezbędne informacje opisane w regulaminie naboru. Tak przygotowany dokument należy zaimportować do systemu LSI2014 przypisując go do projektu, który chcemy wycofać. W ramach tego projektu tworzymy pakiet, do którego przypisujemy prośbę o wycofanie projektu oraz dodatkowe załączniki (np. upoważnienia) jeżeli są wymagane. Tak przygotowany pakiet musi zostać podpisany przez osoby upoważnione do reprezentowania wnioskodawcy w zakresie wycofywania projektu. Po podpisaniu pakietu przez wszystkie osoby możemy go złożyć w IOK. Od tej pory wszystkie pakiety wysyłane w ramach tego projektu będą pozostawały bez rozpatrzenia przez IOK.
W celu przesłania poprawnego wniosku należy stworzyć nowy projekt w systemie LSI2014 (może być o tym samym tytule). Przenieść do nowego projektu formularze wniosku z wycofanego projektu (instrukcja przeniesienia poniżej) oraz załączniki. W ramach nowego projektu tworzymy segregator orz pakiet zawierający niezbędne dokumenty. Pakiet musi zostać podpisany przez upoważnione osoby, a następnie złożony w IOK.
Otwieramy do edycji formularz, który chcemy przenieść. Po poprawnym otwarciu i aktualizacji słowników zapisujemy tę wersję formularza lokalnie na dysku własnego komputera. Następnie w systemie LSI2014 wybieramy opcję z menu górnego Projekty->Zaimportuje wersję formularza z pliku. W wyświetlonym formularzu wskazujemy nowy projekt do którego chcemy przenieść formularz. Po wskazaniu zapisanego na komputerze pliku wczytujemy go do systemu. Od tego momentu formularz wniosku będzie dostępny w nowym projekcie.
Aby realizować kilka projektów w systemie LSI2014 należy dla każdego projektu rzeczywistego stworzyć odpowiadający mu projekt w systemie LSI2014. System pozwala na stworzenie wielu projektów do jednego naboru. Liczba projektów stworzonych przez użytkownika w naborze nie jest ograniczona w systemie LSI2014.

Należy pamiętać, że wszelkie dokumenty i formularze przesyłane w ramach stworzonego przez użytkownika projektu w systemie LSI2014 powinny dotyczyć jednego projektu realizowanego w rzeczywistości. Niedopuszczalne jest aby w ramach jednego projektu stworzonego w systemie LSI2014 przekazywane były dokumenty dotyczące różnych projektów.
Tabelki formularza są nieprzystosowane do obsługi zmniejszania i zwiększania tekstu w przeglądarce (ctrl+"+" i ctrl+"-"). Aby naprawić wygląd tabelek należy użyć skrótu ctrl+"0" albo użyć ustawień domyślnych przeglądarki.
Dokładna instrukcja obsługi użytkownika znajduje się do pobrania: link.
Regulamin serwisu internetowego LSI2014 znajduje się do przeczytania: link.
Logotypy Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020

System informatyczny współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego